1․ Երկու ամբողջ թվերից ո՞րն է ավելի մեծ.
ա) դրակա՞ն թիվը, թե՞ զրոն,
բ) բացասակա՞ն թիվը, թե՞ զրոն,
գ) դրակա՞ն թիվը, թե՞ բացասական։
2․ x թիվը դրակա՞ն է, թե՞ բացասական, եթե`
ա) x > 0 = բացասական :
բ) x < 0 = դրական :
3․ Համեմատե՛ք ամբողջ թվերը.
ա) 0 > –3, դ) –1 < 1, է) –13 < 2, բ) –4 < 2, ե) 5 > –3, ը) –1000 < 1, գ) –3 > –10, զ) –16 < –12, թ) 25 > –25։
4․ Գրե՛ք որև է յոթ ամբողջ թվեր, որոնք փոքր են՝
ա) 4-ից — 3 , 2 , 1 , 0, -1 , -2 , -3 :
գ) 6-ից — 5, 4, 3, 2, 1, 0 , -1 :
ե) — 5-ից — -6 , -7 , -8 , -9 , -10 , -11 , -12
է) 3-ից — 2, 1, 0 , -1 , -2 , -3 , -4 :բ) 0-ից — -1 , -2 , -3 , -4 , -5 , դ) –1-ից- -2 , -3 , -4 , -5 , -6 , -7 , -8 :
զ) –10-ից — — 11 , — 12 , -13 , -14 , — 15 , -16 , -17 :
ը) –3-ից — -2 , 1 , 0 , -1 , -2 , -3 , -4 :
5․ Գրե՛ք հետևյալ թվերը`
ա) աճման կարգով. 31, –1, – 7, –1, 0, –11, 24, 7, – 2 ,–6
բ) նվազման կարգով. –11, –3, –7, 12, 4, –8, –17, –30, 1, 0, 13։
13 , 12 , 4 , 1 , 0 , –3, –7, –8, –11 , –17, –30, ։
6․ Գտե՛ք այն բոլոր ամբողջ արժեքները, որոնք աստղանիշի փոխարեն գրելու դեպքում կստացվի ճիշտ անհավասարություն.
ա) 0 < 2< 3, գ) –4 < 1 < 3, ե) –14 < -7 < –5,
բ) –4 < -1 < 0, դ) –5 < 3 < 5, զ) –28 < -20 < –22։
7․ Գրի՛ առեք հետևյալ պնդումները՝ օգտագործելով անհավասարությունների նշանները.
ա) 11-ը > է 0-ից, գ) –10-ը < — 5 — ից բ) –7-ը < 0-ից, դ) 2-ը > 3 — ից
8․ Գրե՛ք որևէ յոթ ամբողջ թվեր, որոնք մեծ են՝
ա) –3-ից — -2 , -1 , 0 , 1 , 2 , 3, 4 ,
գ) –7-ից — -6 , -5 , -4 , -3 , -2 , -1 , 0
ե) 2-ից — 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,
է) –5-ից — -4 , -3 , -2 , -1 , 0 , 1 , 2 :
բ) –6-ից — -5 , -4 , -3 , -2 , -1 , 0 , 1 :
դ) 0-ից — 1 , 2, 3, 4, 5, 6, 7:
զ) 10-ից — 11 , 12, 13 , 14 , 15 , 16 , 17 :
ը) 5-ից -6, 7, 8, 9, 10 , 11 , 12 :
Խնդիր. 1
A և B վայրերից, որոնց հեռավորությունը 600կմ է, միաժամանակ միմյանց ընդառաջ դուրս եկան՝ A-ից՝ ավտոբուսը, B-ից՝ մարդատար մեքենան: Ավտոբուսի արագությունը 30կմ/ժ է, իսկ մեքենայինը՝ 45կմ/ժ:
1) 6×30=180կմ
2) 315:45=7ժ.
3) 600:30=20ժ.
4) 600:45=13ժ. 20ր.
5) 30×9,5=285կմ
600-285=315կմ
6) 600-195=405 405:45=9ժ.
7) 600-180=420կմ
8) 600-330=270կմ
9) 30×6ժ. 40ր.=200/600=1/3
10) 600×70:100=420
420:45=9ժ. 20ր.
11) 600×0,4=240կմ
600-240=360կմ
360:30=12ժ.
12) 10ժ. 40ր.x45=480
600-480=120
120/600=1/5=0,2 մաս
13) 30+45=75կմ.
600:75=8ժ.
8×30=240կմ
8×45=360կմ
14) 30×6=180կմ
45×6=270կմ
180+270=450
600-450=150կմ
15) 30×11=330
45×11=495
600-330=270
495270=225կմ
16) 30+45=75
600-300=300
300:75=4ժ.
600+300=900
900:75=12ժ.
17) 30+45=75կմ/ժ
600:75=8ժ.
8×30=240կմ
600-240=360կմ
360:30=12ժ.
18) 30+45=75կմ/ժ
600:75=8
8×45=360
600-360=240240:45=5ժ 20ր.